İade Koşulları

Sipariş İptali ve Ödeme İadesi

Peşinat ödemesini yaptığınız ve henüz teslimat sürecine girmemiş siparişlerinizin iptal işlemini, üye girişi yaptıktan sonra hesabım menüsü altındaki "sipariş geçmişim" menüsünden online olarak başlatabilirsiniz.

Peşinat ödemesi yapılmış ve teslimat sürecine girmiş olan siparişin iptalini ise tarafımızdan talep ederek gerçekleştirebilirsiniz. Sipariş iptal talebinizi sitemizdeki “iletişim formunu” doldurarak ya da bizimle 0 (212) 709 81 81 numaralı çağrı merkezimizin telefonuyla iletişime geçerek iletebilirsiniz.

Satış İptali ve Ödeme İadesi

Teslimatı yapılmış araçları 7 gün içerisinde hiç bir neden göstermeden aldığınız durumda arızasız olarak iade ederek ödemenizi geri alabilirsiniz, eğer araç arızalandıysa ve arızası garanti kapsamında ise garantiden, garanti kapsamında değilse arızasını yaptırıp iade edebilirsiniz. Bu süreçte aracın 105 km'den fazla kullanılmamış olması zorunludur.

Teslimatı yapılmış ve eksper raporunda gizli ayıp olan araçları 30 güne kadar iade edebilir ve ödemenizi geri alabilirsiniz. Bu süreçte aracın expertiz raporunda servis bakımı gerekli diyorsa servis bakımının yaptırılıp, aracın 1,000 km'den fazla kullanılmamış olması zorunludur.

Teslimatı yapılmış ve 30 günü geçmiş araçlarda ödeme iadesi yapılmaz. Bu araçlar için çıkabilecek olası arızalar 1 Yıl Garanti Kapsamında giderilebilir.

Bu taleplerinizi “iletişim formunu” doldurarak ya da bizimle 0 (212) 709 81 81 numaralı çağrı merkezimizin telefonuyla iletişime geçerek iletebilirsiniz.